Miks poliitika loeb? | Why Politics Matters?

Anete Nekle
6 min readFeb 22, 2019

Ja miks vahel ei piisa lihtsalt indiviidi tasandil millegi tegemisest? | And why doing things on an individual level is sometimes not enough?

….………………………………………. (Scroll down for the English version)

Eesti parlamendivalimised on kohe käes. Ma ise elan välismaal üsna rahvusvahelises kogukonnas ning seega tean, et need teemad on relevantsed igal pool. Seega avaldan oma mõtted nii eesti kui inglise keeles.

Minu sõprade-tuttavate seas on kahte tüüpi inimesi:

  • Ühed neist (kellega ka ise rohkem samastun) on hakanud varasemast enam tähelepanu pöörama poliitikale. Võib-olla on see tingitud praeguse aja poliitilistest tendentsidest, aga võib-olla ka sellest, et oleme saanud vanemaks ja tahame panustada ja kaasa rääkida. Ehk oleme aru saanud, kuidas maailm töötab ja kui palju on selles ebavõrdsust ja ebaõiglust, millega on vaja vastamisi seista ning see läheb meile korda.
  • Teised inimesed mu sõprade-tuttavate hulgas aga usuvad, et poliitikal pole tähtsust, et ei ole vahet, kes on parlamendis ja valitsuses. Nad usuvad, et piisab sellest, kui oleme moraalsed ja head inimesed ning tänu sellele muutub ka maailm paremaks. Ma olen viimasega absoluutselt nõus ja arvan, et kõik inimesed peaks selliselt elama, aga ma pole nõus selle väitega, et poliitika ei loe. Inimesed, kes seda usuvad, elavad tihtipeale ka päris mugavalt ning ei teadvusta endale seda ebavõrsust ja väljakutseid, millega paljud silmitsi seisavad ja mida individuaalsel tasandil on raske muuta.

Aga miks siis poliitika loeb ja miks me ei saa lahendada ühiskonna probleeme üksikisiku tasandil? Mõned näited:

1. Mina üksi ei saa muuta haridussüsteemi nii, et see garanteeriks võrdse soostereotüüpide vaba kohtlemise kõigi kooliõpilaste suhtes, mis aitaks vältida hilisemat situatsiooni, kus imestame ja küsime, et miks paljud naised ei lähe õppima tehnika- jt kõrgemate palkadega alasid, mis on ka üheks faktoriks meie väga suures (Euroopa Liidu suurimas) palgalõhes.

2. Ma saan olla eeskujuks inimestele enda ümber, aga ma ei jõua laiemate gruppideni. Aga meie 101 parlamendisaadikut ja 14 ministrit jõuavad suurema publikuni. Nemad saavad olla eeskujuks, kohelda oma kolleege ja inimesi enda ümber lugupidamisega ja laita neid, kes on pahathtlikud, seksistlikud või rassistlikud.

3. Kui ma ise käitun moraalselt ja olen hea, siis see ei aita väga palju kaasa samasooliste abielu legaliseerimisele Eestis (ja ka paljudes teistes riikides) ja ei taga kõigiga võrdseid õiguseid LGBT kogukonnale, aga inimesed, kes teevad Riigikogus otsuseid — nemad saavad sellele kaasa aidata.

4. Riikides, kus abort on keelatud, ei piisa seaduste muutmiseks sellest, et mina olen hea inimene; selleks on vaja referendumeid, parlamentide otsuseid jne.

5. Ainult võimukandjad saavad otsustada, et tööandja ei tohi küsida kandidaadilt tema perekonnaseisu või laste kohta (mis on tänasel päeval Eestis keelatud). Üksikisik oleks saanud sellise muutuse ellu viia olles hea tööandja või personalitöötaja, aga taolise tegutsemise mõju ei oleks väga palju kaugemale ulatunud.

6. Mina üksikisikuna ei saa teha muudatusi selles bürokraatlikus süsteemis, millega peavad erivajadustega inimesed maadlema või asutustes, kuhu need inimesed lihtsalt füüsiliselt ligi ei pääse, aga otsustusorganitel on see võimalus neid asju muuta.

Nagu näha, siis on mõned teemad mulle südamelähedasemad kui teised. Ma ei räägi siin palju maksudest või majandusest. Aga kuskilt tuleb alustada, sest valimiste ja poliitika ümber on nii palju müra ja ebavajalikke skandaale, mis tõmbavad tähelepanu eemale teemadelt, mis tegelikult loevad. Aga me kõik peaks mõtlema, mis on teemad, mis meile korda lähevad ja pärima endalt, kas me muudaksime midagi neis küsimustes. Kui vastus on “jah”, siis kas me saame midagi ise muuta või on seal vaja riikliku tasandi otsustajate abi? Ja absoluutselt, me peame 200% olema ise see muutus, mida tahame maailmas näha, aga mõningate küsmustega mul ei ole lihtsalt kannatust oodata 3 generatsiooni, millal asjad loomulikult muutuvad!

Lõpetuseks, ma ei ole unustanud, et poliitika ja indiviidi tasandi vahele jääb lai spektrum, kus saame ühiskonnaelust osa võtta eri tasanditel. On organisatsioone ja liikumisi, mille tegevusse saame panustada ning on mõjuvõimsaid ühiskonnategelasi ja ettevõtteid, mis on kõigile eeskujuks. Meil on vaja, et iga tasand annaks oma panuse. Aga kui sa indiviidina tunned, et ei taha väga neil eri tasanditel osaleda, siis see on okei ja ole moraalne ja hea, ole eeskujuks teistele, aga palun-palun-palun, mine valima ning ära ütle, et valimised ja poliitika ei loe. Need loevad.

Why Politics Matters?

And why doing things on an individual level is sometimes not enough?

The parliamentary elections are coming up in Estonia in early March. But as I live abroad in a very international community, this is a relevant topic everywhere and therefore I write this in Estonian and English both.

Among my friends I see two types of people:

  • The first type (that I identify myself with) has started paying more attention to politics now than ever before. Perhaps it’s because of the recent overall political tendencies of the current age, but perhaps it is also that we are older now and we want to participate more and we have learned how the world really works and we feel that there is still so much inequality to battle — so we have grown to care.
  • The other type of people I see among my friends are the ones thinking that the politics does not matter and at the end of the day we just need to be moral and good human beings to cause a positive change. That is wonderful and I think everyone should believe in the latter, but I disagree when they say that it doesn’t matter who runs the place. People thinking like this also tend to be living quite comfortably without really acknowledging the inequality and challenges that other people face and things that can’t be changed by single individuals.

So why does politics matter and why we just can’t do some things on our own? A few examples:

  1. I can’t change our education system that would guarantee the treatment of young students equally and not through gender biases to avoid situations where some work fields are more men’s fields and other more women’s fields that later also contributes into the gender pay-gap where Estonia has the “lead” position in the EU.
  2. I can be a role model to people around me, but I can’t reach the nation, but our (Estonian) 101 MPs can reach them, 14 ministers can reach them and be examples, treat others with respect and empower people, call out bullies for being mean, sexist or racist.
  3. Me just being a good moral person to others will not make gay marriage legal in Estonia (and many other countries) and won’t grant the LGBT community equal rights with the rest of the population, but lawmakers could make that change.
  4. In countries where abortion is banned, being a good person, will not change the laws, referendums and politics can change them.
  5. The lawmakers can make the change so an employer is not allowed to ask about the candidate’s marital or parental status (which now is the law in Estonia!). Perhaps I could have made that change before as a potential employer, but within a very small circle.
  6. I can’t make changes in the messy bureaucracy that people with disabilities have to face or the inaccessible institutions where these people just physically can’t go to, but the decision-making organs can make these changes.

As you can see, there examples are on some topics that are closer to my heart and I don’t talk much about taxes and finance here. And I know there’s so much noise around elections and politics, so many unnecessary scandals that are so irrelevant and just draw attention off the important stuff. But I think we all should think about the few things that we do care about deeply and ask ourselves would we change anything about these matters. And if the answer is yes, then can you change it on your own or does is call for “higher level” help? And of course, we should 200% be change that we want to see in the world, but with some things I am too impatient to wait for 3 generations to see that organic change!

Of course, in between politics and me as an individual there is a whole spectrum of levels where we can influence, where we can make a change. There are organisations and movements, activism, influencers, there are companies that lead by example — we need all of these participating. But as an individual you feel like not doing any of that, then be that moral and wonderful person, but also: please go vote and don’t say that it doesn’t matter. It does matter for many people.

--

--

Anete Nekle

Estonian in China, entrepreneur, improviser, runner